Sanofi

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Zaleca się stosowanie preparatu Essentiale® Forte doustnie, 3 razy po 2 kapsułki na dobę.
Preparat Essentiale® Forte zmniejsza subiektywne dolegliwości*, takie jak: brak apetytu, uczucie ucisku w prawym nadbrzuszu spowodowane uszkodzeniem wątroby w wyniku nieprawidłowej diety, działania substancji toksycznych lub w przebiegu zapalenia wątroby.

* ChPL leku Essentiale® Forte
 • W skład preparatu Essentiale® Forte wchodzą niezbędne fosfolipidy uzyskane z nasion sojowych. Essentiale® Forte wywiera działanie regeneracyjne*, dzięki zastępowaniu i odbudowie uszkodzonych fosfolipidów błon komórkowych.
 • Sylimarynę otrzymuje się z rośliny o nazwie ostropest plamisty. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu przyczynia się do łagodzenia uszkodzeń wątroby powodowanych przez alkohol, trujące grzyby, leki i narkotyki oraz inne szkodliwe substancje bądź też do zapobiegania ich wystąpieniu.

*Zgodnie z wynikami badań nad wywoływanym doświadczalnie uszkodzeniem komórek wątrobowych.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Już teraz zacznij dbać o wątrobę. Dokładniejsze informacje znajdziesz w zakładce "Jak dbać o wątrobę?".
Zapalenie wątroby to stan zapalny tego narządu. Zdarza się, że całkowicie ustępuje, jednak w niektórych przypadkach może postępować do włóknienia (bliznowacenia) i marskości.
Może być powodowane przez wirusy, toksyny (w tym w szczególności alkohol i pewne leki), inne zakażenia i choroby autoimmunologiczne.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Jaka jest częstość występowania choroby?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest najczęstszym typem tego schorzenia. Częstość występowania (wskaźnik chorobowości) wirusowego zapalenia wątroby B różni się w różnych częściach świata. Obszarami, w których jest ona niewielka (0,1–2%), są Europa Zachodnia, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Średnim wskaźnikiem chorobowości (3–5%) charakteryzują się kraje basenu Morza Śródziemnego, Japonia, Azja Środkowa oraz rejony Bliskiego Wschodu i Ameryki Środkowej i Południowej. Obszarami o wysokiej częstości występowania tej choroby (10–20%) są Azja Południowo-Wschodnia, Chiny i Afryka Subsaharyjska.
W jaki sposób się rozprzestrzenia?

Wirusowym zapaleniem wątroby typu A można się zarazić poprzez:

 • Spożywanie pokarmów lub wody skażonych kałem zawierającym wirusa zapalenia wątroby typu A (częstymi źródłami tego drobnoustroju są owoce, warzywa, owoce morza, lód i woda)
 • Kontakt z kałem lub krwią osoby z tą chorobą
 • Dotknięcie przedmiotów lub pokarmów przez osobę z wirusowym zapaleniem wątroby typu A, która nie umyła dokładnie rąk po pójściu do ubikacji

Staranne przestrzeganie zasad higieny może zmniejszyć do minimum ryzyko przeniesienia wirusa w ten sposób.

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A może się także rozprzestrzeniać podczas praktyk seksualnych obejmujących kontakty oralno-analne

 

Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu B może się przenosić poprzez kontakt z krwią, nasieniem, wydzieliną pochwową i innymi płynami ustrojowymi osoby chorej na wirusowe zapalenie wątroby typu B.

IZakażenie może się rozprzestrzeniać za pośrednictwem:

 • Przetaczania krwi
 • Bezpośredniej styczności z krwią w placówkach służby zdrowia
 • Kontaktów seksualnych z zakażoną osobą
 • Wykonywania tatuaży lub zabiegów akupunktury przy użyciu skażonych igieł lub innych urządzeń
 • Używania wspólnych igieł do wstrzykiwania narkotyków
 • Używania wspólnie z zakażoną osobą przedmiotów osobistego użytku (takich jak szczoteczki do zębów, golarki i obcinacze do paznokci)

Wirus zapalenia wątroby typu B może się przenosić z zakażonej matki na dziecko podczas porodu.

 

Leczenie

Większość osób zwalcza wirusa w sposób naturalny w ciągu kilku miesięcy. Chorzy powinni unikać spożywania alkoholu.

FU większości chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B objawy nie są ciężkie i leczenie nie jest potrzebne. Pacjenci powinni jednak pozostawać pod kontrolą specjalisty. Po kilku miesiącach układ odpornościowy chorego powinien zwalczyć wirusa.

U niektórych chorych, zwłaszcza młodszych, zakażenie wirusem HBV nie ustępuje i przechodzi w przewlekłe.

U osób z przewlekłymi objawami stosuje się leki przeciwwirusowe, aby zapobiec dalszemu uszkadzaniu wątroby. Leki te mogą być podawane w zastrzykach lub tabletkach.

Pacjenci powinni unikać spożywania alkoholu, dużo odpoczywać i stosować zdrową dietę.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A powinno być skuteczne przez ponad 20 lat, a nawet do końca życia. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B zapewnia ono zwykle ochronę przez około 5 lat, po czym konieczne jest szczepienie przypominające.
Stłuszczenie wątroby jest odwracalne, jeśli zostanie wcześnie rozpoznane i podejmie się leczenie jego przyczyny (np. pacjent zaprzestanie picia alkoholu, będzie leczył zespół metaboliczny). Jednak gdy stan ten będzie postępować i w wątrobie rozwinie się reakcja zapalna, może dojść do jej trwałego uszkodzenia.
Stłuszczenie wątroby ma często związek z piciem alkoholu lub z zespołem metabolicznym (cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i zaburzenia gospodarki lipidowej), jednak może również mieć jedną z wielu innych przyczyn.
Marskość wątroby to bliznowacenie wątroby będące konsekwencją powodu przewlekłej choroby tego narządu. Do jego najczęstszych przyczyn należą: nadużywanie alkoholu, zakażenie wirusem zapalenia wątroby i stłuszczenie wątroby. Do pozostałych przyczyn należą toksyny (np. niektóre leki) i choroby autoimmunologiczne.
Niestety, marskości wątroby nie można wyleczyć, jednak postęp choroby można spowolnić poprzez podjęcie leczenia jej przyczyny. Może to polegać na zachowaniu abstynencji, stosowaniu leków przeciwwirusowych lub przestrzeganiu zdrowiej diety.

Essentiale®
Forte

Essentiale® Forte jest roślinnym produktem leczniczym stosowanym w chorobach wątroby.Zawiera niezbędne fosfolipidy (Phospholipidum essentiale), które przyśpieszają regenerację wątroby.

Sprawdź

Essentiale®
MAX

Essentiale® MAX to roślinny produkt leczniczy, stosowany w chorobach wątroby.Zawiera pojedynczą maksymalną dawkę niezbędnych fosfolipidów w 1 kapsułce (600 mg), które przyśpieszają regenerację wątroby.

Sprawdź
Do góry